MI KERÜL A FEJRE
Nagyanyáink viseletének kötelező darabjának mi számított? Ha a nyolcvanas években voltál kisgyermek, akkor valószínűleg az otthonka és a fejkendő ugrik be elsőnek.
A fejkendőnek nemcsak esztétikai szerepe volt, és nem csak a fület, a fejet védte meg a hidegtől, hanem annak szimbolikus jelentése is volt, akárcsak más ruhadaraboknak.
A férjezetlen lányok, a hajadonok egészen férjhezmenetelükig pártát viseltek, de ezek nagy különbséget mutattak attól függően, hogy melyik tájegység mintáit, motívumait tartalmazta. A konfirmálás után kapták meg a lányok a pártájukat és addig viselték, amíg férjhez nem mentek.
Az esküvő után a pártát felváltotta a főkötő. Habár ez a ruhadarab korábban a nemesi öltözködéshez tartozott, később egyre többen hordták. A főkötőt egészen a halálukig viselték a nők. A főkötőnek is volt díszesebb, ünnepnapokon viselt darabja, míg a másikat a mindennapokon viselték.
A XX. századtól a főkötőt leváltotta a kendő, ami általában egyszínű volt és azt különféle hímzések díszítették, de a mi nagyszüleink már sokkal színesebb, díszesebb fejkendőket hordhattak.
További érdekességekért kérjük, keressétek fel Facebook oldalunkat!
Tartalom: szodasszifon.co.hu | képek: pixabay.com