MOND VALAMIT AZ A SZÓ, HOGY STOKI?
Ha nem, akkor vagy nem voltál katona, vagy nő vagy. Amikor a katonaság minden fiatal fiú életében jelen volt, akkor az a szó, hogy stoki, alapfogalom volt. Ma már csak kevesek ismerik.
Akiknek felsejlik katonakoruk élménye, azonnal eszükbe juthat a stoki, mint napi használati tárgy és a stokizás. Ha a hokedli szót említjük, már dereng valami? Egy ülőalkalmatosságról van szó, és a stoki is az, katonai kivitelben. A laktanyákban élő katonák napi szinten használták a stokit, csakhogy nem arra ültek, hanem a stoki lapjára kellett hajtogatniuk a bakaruhát, méghozzá élére és olyan precízen, hogy a ruha nem lóghatott le a szék lapjáról és a lehető leglaposabbnak kellett lennie.
A stokedli vagy stokeráj tehát jóval több, mint laktanyai ülőalkalmatosság. Inkább, mint egy rendrakási szabályzat, vagy a ruhák hajtogatásának mércéjeként szolgált, hiszen a ruha nem lóghatott le a székről, a zubbony és a nadrág varrásának középre kellett esnie, és a hajtogatott katonaruha vastagsága nem lehetett vastagabb egy gyufaskatulyánál. A bakaruha precíz hajtogatását stokizásnak nevezik.
További érdekességekért kérjük, keressétek fel Facebook oldalunkat!
Tartalom: szodasszifon.co.hu | képek: a szerző saját fotói